Eric Dolphy - Out to Lunch! - 1964


     eric dolphy, caz tarihinde -erken ölümü sebebiyle- çok da uzun bir yer tutamamış olmasına rağmen, 50lerin sonu 60ların ilk yarısına adını kazımış bir müzisyen. avant-garde caz'ın dönemi içerisindeki en iyi örneklerinden diyebilirim, bunu zaten benden öte otoriteler böyle der. hatta o kadar "iyi"dir ki bu avant-garde mevzuunda, down beat magazine'de, coltrane'le beraber, anti-jazz ilan edilir ki sonrasında coltrane bu durum için "they made it appear that we didn't even know the first thing about music (...) it hurt me to see Dolphy get hurt in this thing." diyecektir. müzik hayatı boyunca coltrane, mingus gibi devlerle çalışırken freddie hubbard, herbie hancock, tonny williams gibi isimler de tezgahından geçmiştir. alto sax dendiğinde ilk ismi akla gelen müzisyenlerden biri olmasına rağmen, ilk önemli caz bas klarinetçilerinden de biridir, çok da iyi flütçüdür. 
     out to lunch! 64 basımlı, dolphy'nin "magnum opus"udur. albümdeki her parça dolphy'e aittir ve hepsi birbirinden sıradışıdır. klasik algıyla yaklaşıldığında pek zevk alınamayacak bir albüm demek mümkündür ki muhtemelen o yüzden zamanında anti-jazz denme cüreti gösterilebilmiş. "hat and beard" ismi mingus'tan gelir, "straight up and down" sarhoştur. bir de not düşmek gerekiyor ki, tony williams bu albüm kaydedildiğinde taptaze 18'lik bir gençtir, albüm kapağında da adı anthony williams olarak geçer.
    dolphy, bu albüm yayınlandıktan bir kaç ay sonra, mingus'la çıktığı avrupa turnesi sırasında, berlin'de, girdiği diyabet koması sonucunda hayatını kaybeder. tam olarak net olmasa bile, komadayken kendisine aşırı dozda insülin verilmesi sonucu öldüğü de iddia edilir.


  eric dolphy - alto saxophone (4-5), flute (3), bass clarinet (1-2)
  freddie hubbard - trumpet
  bobby hutcherson - vibraphone
  richard davis - bass
  tony williams - drums

rar-password : cazadam.blogspot

1 yorum:

Gedeon dedi ki...

Hello,

Just a quick word to let you know that you are featured in our blogroll on Radio.Video.Jazz

Please check our site. If you like our work, do link back to us.

If you feel like contributing, let us know.

A lot of thanks.

The Radio.Video.Jazz Team

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...